„Szkoła Patriotów”

sp4W maju uczniowie naszej szkoły przystąpili do realizacji Wojewódzkiego Projektu Edukacyjnego SZKOŁA PATRIOTÓW zorganizowanego przez Śląskiego Kuratora Oświaty w Katowicach. Celem projektu jest przywracanie oraz podtrzymywanie pamięci o ważnych dla historii naszej Ojczyzny i regionu – bohaterach i wydarzeniach. W ramach tego przedsięwzięcia upowszechniamy wiedzę o powstaniach śląskich i powstańcach oraz podjęliśmy opiekę nad Obeliskiem Powstańców Śląskich. Uczniowie naszej szkoły złożyli, w tym miejscu kwiaty i zapalili znicz.

Miejsce pamięci, nad którym objęła opiekę społeczność SP 36 w Zabrzu to jedno z 18 miejsc, które były świadkami działań związanych z śląskimi powstaniami. Rok 1919, 1920, 1921 to szczególne daty w dziejach Polski, Górnego Śląska i Zabrza. Po zakończeniu I wojny światowej o przynależności Górnego Śląska miał zadecydować ostatecznie plebiscyt. Odtąd całe życie publiczne, jak i prywatne na Śląsku było podporządkowane tej myśli. Pierwsze powstanie wybucha, jako sprzeciw wobec aresztowań śląskich przywódców Polskiej Organizacji Wojskowej. Tłem drugiego powstania były przygotowania do plebiscytu. Natomiast trzecie powstanie przesądziło o przyznaniu Polsce 1/3 terytorium plebiscytowego Górnego Śląska. Ślązacy w powstaniach bohatersko walczyli przeciwko niemieckiej przemocy. Pomnik został postawiony dla upamiętnienia tych wydarzeń. Znajduje się w centrum Zabrza, przy skrzyżowaniu ulic Wolności i Końcowej. Postawiony został w formie kamienia pamięci, na którym umieszczono metalowy Krzyż Powstańców Śląskich z trzema datami rocznymi 1921, 1939, 1945. Miejsce to, przypomina nam o bohaterstwie walczących za swoją ojczyznę, a mieszkańcy mogą tutaj oddawać hołd i pamięć weteranom Powstań Śląskich.

Źródło:

1. Dubiel P., Dzieje polskości miasta Zabrza, 1949.
  2. https://miastozabrze.pl/czas-wolny/atrakcje-turystyczne/zabytki-i-atrakcje-turystyczne/pomniki-tablice-miejsca-pamieci/

sp3

sp2

sp1

Podejmowane działania w ramach programu:

1. Obelisk Powstań Śląskich – wizyta

2. Konkurs Historyczny

3. Bieg Pamięci Powstańców Śląskich

4. Opieka nad miejscem pamięci

5. Wizyta w Muzeum Powstań Śląskich

Podsumowanie projektu:

IMG_20231010_102423758Społeczność szkolna objęła opieką Miejsce Pamięci Obelisk Powstańców Śląskich przy skrzyżowaniu ul. Wolności z ul. Końcową w Zabrzu. Miejsce jest dobrze znane uczniom, ponieważ znajduje się w niedalekiej odległości od budynku szkoły w centrum miasta. Zorganizowana została systematyczna dbałość o utrzymanie porządku wokół Miejsca Pamięci i wyjścia dla uczniów. Klasy 7 w ramach lekcji historii uczyły się o Powstaniach Śląskich. Dodatkowo jako uzupełnienie przeprowadzono zajęcia o Miejscu Pamięci i lokalnych bohaterach. Również w klasie 8, w ramach zajęć dodatkowych uczniowie przypomnieli sobie okoliczności wybuchu powstań śląskich oraz poznali życiorys lokalnego bohatera – Bronisława Hagera. Pod koniec czerwca został ogłoszony Szkolny Konkurs Historyczny na pracę plastyczną, pt. Obelisk Powstańców Śląskich. Celem konkursu było odwiedzenie w czasie wakacji Miejsca Pamięci przez uczniów i przygotowanie dowolną techniką plastyczną pracy przedstawiającej Obelisk Powstańców Śląskich. Uczniowie, by uczcić pamięć Powstańców Śląskich złożyli w tym miejscu kwiaty i zapalili znicz. Odbył się również symboliczny bieg/sztafeta, w którym wzięli przedstawiciele klas 4-8.

Koordynator projekt: mgr Agnieszka Kubiak

IMG_20231005_093214010